Często zadawane pytania

 1. Co oznacza zwrot „kontraktowanie”?

  Kontraktowanie to inaczej zawarcie kontraktu na jeden lot, jednego samolotu na Twoje lotnisko. W rzeczywistości polega to na znalezieniu stojącego samolotu na jakimkolwiek lotnisku aktywnym w grze (w sekcji świat), i zakontraktowaniu go na Własne lotnisko.

 2. Jak się „kontraktuje”?

  Należy najechać kursorem myszki na samolot stojący na stanowisku, kliknąć lewym przyciskiem (lub tapnąć na tabletach i smartfonach). Po tej czynności ukazuje się okno kontraktowania gdzie są informacje o czasie lotu, zarobku za kontrakt oraz typie samolotu. Wysokość zarobku uzależniona jest od typu samolotu oraz odległości miedzy lotniskami.

 3. Czy mogę zakontraktować każdy samolot na innym lotnisku?

  Nie możesz zakontraktować samolotu w rejs powrotny, który wysłałeś z własnego lotniska. Pozostałe możesz ale bardzo ważne jest abyś zwrócił uwagę, czy masz przystosowany pas startowy oraz odpowiednie stanowiska dla danego typu samolotu. W przeciwnym wypadku samolot nie wyląduje na twoim lotnisku. Zostanie zezłomowany, a Ty zostaniesz obciążony karą dwukrotnie wyższą niż zarobek przedstawiony w oknie kontraktowania.

 4. Ile samolotów mogę zakontraktować z jednego lotniska w ciągu doby?

  6 samolotów, jeżeli masz podpisaną umowę o współpracy, liczba ta wzrasta do 9.

 5. Kiedy mogę wysyłać samoloty z własnego lotniska?

  Samolot może być wysłany z Twojego lotniska tylko i wyłącznie bezpośrednio po opuszczeniu fabryki. Klikając na samolot pojawi się okno kontraktowe, z wyborem lotnisk dostępnych w grze, czasem lotu oraz zarobkiem. Po wysłaniu samolotu na wskazane lotnisko do Twojego konta dopisane będzie 50% zarobku, a drugie 50% na konto lotniska docelowego.
  Pozostałe samoloty, czyli te, które sam zakontraktowałeś, lub przysłał je na Twoje lotnisko inny gracz, może zakontraktować tylko i wyłącznie inny gracz.

 6. Ile samolotów mogę wysłać z własnego lotniska na inne lotnisko?

  W ciągu doby możesz wysłać na jedno lotnisko 3 samoloty. Liczba ta wzrasta do 6, jeżeli masz podpisaną umowę o współpracy.

 7. Na czym polega ”umowa o współpracy”?

  Umowa o współpracy jest zawierana miedzy dwoma lotniskami. Zawarcie umowy zwiększa limit na liczbę wysyłanych samolotów (z 3 do 6) oraz kontraktowanych samolotów z innych lotnisk (z 6 do 9). Jednorazowy koszt zawarcia umowy wynosi 400k dla każdej ze stron. Kontrakt może być w każdej chwili zerwany przez każdą ze stron. Maksymalnie gracz może mieć podpisane 4 umowy o współpracy.

 8. W jaki celu mam rozbudowywać obiekty na lotnisku?

  Rozbudowując obiekty (takie jak terminal, płyta, obsługa naziemna) podnosisz poziom lotniska. Im wyższy poziom lotniska, tym wyższe są zarobki z kontraktów. Lotnisko osiągnie wyższy poziom, gdy wszystkie trzy obiekty będą na adekwatnym poziomie. W ciągu jednej doby można rozbudować tylko jeden obiekt z tej kategorii.

 9. Kiedy lotnisko osiąga wyższy poziom?

  lotnisko osiągnie wyższy poziom, gdy terminal, płyta i obsługa naziemna będą wybudowane na adekwatnym poziomie. W ciągu jednej doby można rozbudować o jeden poziom tylko jeden z tych obiektów.

 10. Do czego służy fabryka samolotów na lotnisku?

  Fabryka służy do produkowania samolotów, które będą latały w barwach narodowych Twojego lotniska. Grę zaczynasz z mocą przerobową 4 małych i 1 dużego samolotu dziennie. Możesz zwiększyć moc produkcyjna swojej fabryki poprzez zwiększenie produkcji nowych samolotów danego typu (sekcja budowy). Dzięki temu od północy twoja fabryka będzie już cały czas miała większą dzienną moc produkcyjna zgodnie ze zwiększoną przez Ciebie produkcją. W ciągu jednej doby moc produkcyjna możesz zwiększyć maksymalnie o 2 samoloty.

 11. Ile samolotów dziennie może produkować fabryka?

  Maksymalna dzienna moc produkcyjna fabryki wynosi 12 małych, 7 dużych, 3 cargo i 2 heavy samoloty.

 12. Ile powinienem mieć stanowisk postojowych?

  Ta decyzja zależy od Ciebie i Twoich umiejętności logistycznych. Pamiętaj, że zwycięstwo możesz odnieść przede wszystkim dzięki dużej liczbie operacji na Twoim lotnisku. Pamiętaj, ze brak wolnego standu dla zakontraktowanego samolotu to duża kara finansowa. Pamiętaj, że poszczególne typy samolotów potrzebują odpowiednich do swoich rozmiarów stanowisk (standów). W ciągu jednej doby możesz wybudować maksymalnie 3 standy.

 13. Na czym polega różnica między poszczególnymi typami standów?

  W grze mamy 4 rodzaje standów. MAŁY – na tych mogą parkować tylko małe samoloty, DUŻY – na tych mogą parkować tylko małe i duże samoloty, HEAVY – na tych mogą parkować tylko duże i heavy samoloty, CARGO – na tych mogą parkować tylko cargo samoloty.

 14. Co oznacza „koszt postoju”, jak jest naliczany?

  Każda minuta postoju samolot na Twoim lotnisku jest Twoim kosztem. Koszt jest uzależniony od typu samolotu i od poziomu lotniska. 

 15. Na czym polega „złomowanie”?

  „Złomowanie” oznacza usunięcie samolotu z gry. Są dwie sytuacje gdy samolot ląduje na złomie.
  A. Brak wolnego standu, gdy ląduje na Twoim lotnisku (automatycznie dostajesz karę równą dwukrotności zarobku z kontraktu)
  B. 100 minut stoi na standzie. Po upływie tego czasu samolot znika (wcześniej jest naliczony koszt za 100-minutowy postój).

 16. Co mi daje wybudowanie większego pasa startowego?

  Rozbudowa pasa startowego daje Ci możliwość wysyłania i kontraktowania większych samolotów. Na pasie kat.1 mogą lądować i startować tylko małe samoloty; na pasie kat.2 mogą lądować i startować samoloty małe, duże i Cargo; na pasie kat.3 mogą operować wszystkie samoloty.

 17. Jaki jest sens w wysyłaniu własnych samolotów?

  a. Wysłany samolot to 50% zarobku z kontraktu dopisane do Twojego konta,
  b. Każdy samolot wyprodukowany w Twojej fabryce, który zostanie zakontraktowany w trakcie gry 5 razy oznacza bonus którego wysokość uzależniona jest od typu samolotu (200, 300, 400 lub 500 K).

 18. Czym się różnią stałe koszty dzienne od kosztów jednorazowych?

  A. Stałe koszty dzienne (gracz ponosi określone koszty w związku z utrzymaniem architektury, usprawnień, pasa, czy stanowisk postojowych). Koszt jest naliczany codziennie o północy. Stałe koszty dzienne w przypadku terminala, płyty i obsługi naziemnej uzależnione są od poziomu lotniska,
  B. Koszty jednorazowe. Te koszty gracz ponosi na bieżąco w trakcie gry. Zaliczamy do nich koszt budowy architektury, budowy samolotów, zawarcia umowy. W tym obszarze również znajdują się koszty postoju samolotu na płycie lotniska, a także kary za brak stanowiska dla przylatującego samolotu.

 19. Jak się zarabia w grze?

  Są trzy sposoby generowania zysków:
  A. Kontraktowanie samolotów z innych lotnisk,
  B. Wysyłanie samolotów, które opuściły fabrykę, na inne lotniska,
  C. Bonus za 5-krotne zakontraktowanie samolotu wyprodukowanego w Twojej fabryce

 20. Co wpływa na zwycięstwo?

  Na zakończenie każdego świata (zazwyczaj w przed upływem 24 godzin od ostatniej minuty gry) ogłaszany jest zwycięzca gry. Zwycięzcą jest gracz, który zbuduje lotnisko o jak najwyższej wartości.
  Wartość lotniska to suma zysku, wartości wyprodukowanych samolotów (cena po jakiej produkowany jest nowy samolot jest równoznaczna z jego wartością), wartość infrastruktury, na którą składają się obsługa naziemna, płyta, terminal (cena kupna/rozbudowy jest równoznaczna z wartością końcową).

 21. Ile czasu trwa rozgrywka na jednym świecie?

  Standardowo czas trwania świata ustawiony jest na 10 dni. W grze będą dostępne również światy o innym czasie gry.

 22. Czy mogę dołączyć do danego świata, gdy rozgrywka już trwa?

  Tak. W każdym momencie możesz dołączyć do świata. Nawet ostatniego dnia. Są dwa warunki:
  a. Wolne lotnisko
  b. Nie grasz już na tym świecie zarządzając innym lotniskiem

 23. Co mi daje konto Premium?

  Konto Premimum daje ci dodatkowo dostęp do zakładek z rankingami w rożnych obszarach oraz Twoimi statystykami.

 24. Kiedy odpadam z gry?

  a. Brak aktywności w grze przez 48 godziny (brak logowania)
  b. Stan konta wskazuje -3000 k. Bankructwo.
  Zawsze możesz zacząć zabawę od nowa;)

 25. Jak mogę dostać Bana?

  Ban oznacza usunięcie gracza z gry 25airports. Bana można dostać za poważne wykroczenia np:
  A. Multikonta czyli używanie kilku kont w jednym momencie.
  B. Wszelkie rodzaje oszustw w grze
  C. Próba ingerowania w kod gry
  D. Używanie botów w grze
  E. Umieszczanie obraźliwych treści na forum.
  Dokładne informacje i zakres czynności zabronionych znajdziesz w regulaminie gry.